CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Tarsus Ziraat Odasını Ziyaret Etti

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Tarsus Ziraat Odasını Ziyaret Etti

PAYLAŞ
Telgraf Türk - Telgraf Türk

Gökçel, bir dizi ziyarette bulunmak üzere Tarsus'a geldi.

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı ve yönetimi ile bir araya gelen Gökçel, "Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) bir an önce hububat alım fiyatını açıklaması gerektiğini belirtti.

Gökçel, “Aksi takdirde eğer çiftçiyi kurtaracak bir fiyat olmazsa çiftçi önümüzdeki yıl hububat ekmez ve biz 10 liraya buğday ithal etmek zorunda kalırız. Bu da 84 milyon vatandaşımızın ekmeğe, makarnaya, una ulaşamaması anlamına gelir” dedi.

Cengiz Gökçel, TMO’nun hububat alımına ilişkin şöyle konuştu:“Umuyorum ki mayıs ayının son haftası gelmeden Toprak Mahsulleri Ofisi çiftçimizi koruyacak bir fiyat açıklar. Özellikle, arpanın tonuna 6 bin 500 lira, buğdayın tonuna 7 bin 500 lira gibi bir fiyat açıklanması gerekiyor.

Çünkü nisan ayında 210 bin ton buğday ithal edildi, tonu 447 dolardan. Dolayısıyla, eğer biz seneye çiftçilerimizin hububat üretiminde kalıp, buğday, arpa üretmesini istiyorsak mutlaka buğdayın kilosunu 7,5 lira, arpanın kilosunu 6,5 lira fiyat açıklamalı.

Bir an önce Toprak Mahsulleri Ofisi fiyatları açıklamalı. Çiftçi de önünü görerek ürününü hasat ettiğinde Toprak Mahsulleri Ofisi’ne de ürününü vermeli. Aksi takdirde eğer çiftçiyi kurtaracak bir fiyat olmazsa çiftçi önümüzdeki yıl hububat ekmez ve biz 10 liraya buğday ithal etmek zorunda kalırız.

Bu da 84 milyon vatandaşımızın ekmeğe, makarnaya, una ulaşamaması anlamına gelir. Buradan yetkilileri uyarıyorum, toprak mahsulleri ofisi mutlaka buğdayın kilogram fiyatını 7,5 lira, arpanın kilogram fiyatını da 6,5 lira olarak açıklayıp, hasat edilen mahsulleri almalı.” diye konuştu.

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı da Gökçel'e ziyaretinden dolayı teşekkür ederek çiftçilerin sorunlarının çözümü için destek istedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN